قالبسازی

انواع قالبسازی پلاستیکی

انواع قالبسازی پلاستیکی پارسا

قالبسازی پلاستیکی فرایند ریختن پلاستیک مایع در یک ظرف یا قالب خاص است تا به آن حالت سفارشی شکل گرفته و سفت شود . این قالب های پلاستیکی را می توان برای طیف گسترده ای از اهداف استفاده کرد که در کل به 5 نوع تقسیم بندی می شوند.

این 5 نوع عبارتند از: قالب اکستروژن ، قالب فشاری ، قالبسازی ضربه ای ، قالبسازی تزریقی و قالب چرخشی

ما در این مقاله از قالبسازی پارسا ویژگی های مربوط به هر یک از این روش ها را بررسی می کنیم تا شما بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک از این روش ها، برای هدفتان کاربردی تر و مفیدتر خواهد بود.

1- قالبسازی اکستروژن

با قالبسازی اکستروژن ، پلاستیک ذوب شده داغ از طریق سوراخی فشار داده می شود تا یک قسمت پلاستیکی با شکل طولانی ایجاد شود. به این شکل قابل تنظیم که پلاستیک مایع از طریق آن فشرده می شود قالب می گویند. این قالب به صورت سفارشی و برای اهداف خاص مورد نظر ساخته می شود که تقریباً مانند فشار دادن خمیر از طریق پرس برای تهیه کوکی است.
سایر اشکال قالبسازی پلاستیک نیز از اکستروژن استفاده می کنند و مایع خام را در قالب ها وارد می کنند.
تفاوت در این است که در روش های دیگر از قالب ها برای ایجاد شکل مورد نظر استفاده می کنند و در اینجا اکستروژن خود با توجه به شکل قالب تشکیل می شود.

موارد استفاده رایج برای قالبسازی پلاستیکی اکستروژن

هنگام استفاده از این روش ، محصول نهایی شما به طور مداوم در طول آن به یک شکل خواهد بود . اینها می توانند چیزهایی مانند نی یا لوله های PVC باشند. این نوع قطعات را می توان در حجم های بسیار بالا ساخت زیرا می توانند بدون ایجاد یک شکل یکسان، آن قطعه را تولید کنند. در مقایسه ، این نوع قالب ها هزینه کمی دارند زیرا دارای تجهیزات نسبتاً ساده و با توان بهره وری بالا هستند. جنبه منفی این روش این است که در مورد انواع قطعاتی که می توانید بسازید ، بسیار مشتاق هستید.

2- قالبسازی فشاری

این روش از انواع قالبسازی پلاستیک است که شامل پلاستیک مایع خام است و در قالب گرم ریخته شده  و سپس با هم فشرده می شود تا شکل دلخواه را به وجود آورد. درجه حرارت بالای کل فرآیند ، استحکام خوبی را در محصول نهایی تضمین می کند. این فرآیند با خنک کردن پلاستیک مایع به پایان می رسد به طوری که قبل از تراشیده شدن و خارج شدن از قالب فرم خود را حفظ می کند.

انواع قالبسازی پلاستیکی پارسا

موارد استفاده رایج برای قالبسازی پلاستیکی فشاری

موثرترین کاربرد این روش از از قالبسازی پلاستیکی زمانی است که می خواهید قطعات پلاستیکی جایگزین قطعات فلزی شکسته را بسازید. دلیل این امر آن است که روش درجه حرارت بالا یک محصول نهایی بسیار قوی و با دوام را ایجاد می کند. حتی اگر پلاستیک باشد. این یک جایگزین قوی و کم هزینه برای قطعات فلزی است. مقرون به صرفه بودن این روش به عواملی مانند پیچیدگی طرح و تعداد آنها ، حفره ها و پایان سطح بستگی دارد. هنگامی که شما تولید انبوه می کنید ، این روش ایده آل است زیرا هزینه هر قطعه بسیار کم ترخواهد شد.

3- قالبسازی ضربه ای (بادی)

با قالبسازی ضربه ای ، قطعات پلاستیکی سفارشی توخالی و دارای دیواره نازک می شوند. این روش برای زمانی مناسب است که قسمت پلاستیکی دارای ضخامت دیواره یکنواخت باشد. این بسیار شبیه به روند دمیدن شیشه است. این دستگاه پلاستیک خام را گرم می کند تا مایع شود و سپس مانند بادکنک هوا را به آن تزریق می کند. پلاستیک به شکل قالب دمیده می شود و هرچه بزرگتر می شود به دیواره های قالب فشار می آورد و شروع به شکل گرفتن می کند.
پس از پر شدن بادکنک مایع قالب سرد می شود تا شکل خود را حفظ کند. این فرایند بسیار سریع است و می تواند تا 1400 قطعه را در یک روز کاری 12 ساعته تولید کند.

موارد استفاده رایج برای قالبسازی پلاستیکی بادی

قالبسازی بادی یا ضربه ای بیشتر مسئول تولید محصولاتی مانند بطری های پلاستیکی ، طبل ، کیف و حتی مخازن سوخت است. اگر تعداد قطعات مورد نیاز شما صدها هزار است ، این روش برای شما بسیار مناسب است (مانند یک شرکت نوشابه). این یک گزینه سریع و مقرون به صرفه است و قیمت قالب در این نوع قالبسازی ، بین قالب تزریق و قالب چرخشی متغیر است.

4- قالبسازی تزریقی

قالبسازی تزریقی نسبتاً مشابه قالبسازی اکستروژن است. تفاوت در این است که با قالبسازی تزریقی ، پلاستیک ذوب شده مستقیماً به قالب سفارشی تزریق می شود. تزریق تحت فشار زیاد است به طوری که قالب پر شده و یک قسمت جامد ساخته می شود. مانند سایر روش های قالبسازی پلاستیکی ، پس از پر شدن قالب ، پلاستیک خنک می شود تا شکل جدید خود را حفظ کند و سپس قالب باز می شود.

انواع قالبسازی پلاستیکی پارسا

موارد استفاده رایج برای قالبسازی پلاستیکی تزریقی

این روش قالبسازی پلاستیکی رایج برای تولید حجم بالایی از قطعات پلاستیکی مانند قطعات خودرو یا حتی قطعات برای کاربردهای جراحی است. محصولات را می توان با افزایش انعطاف پذیری متناسب با نیاز طراحان یا مهندسین ساخت.
در مورد قیمت ، قالب ها می توانند بسیار گران باشند ، زیرا برای استحکام و دوام بیشتر باید فولادی یا آلومینیومی باشند. خوشبختانه ، مانند بیشتر روش ها ، هزینه هر واحد بسته به حجم تولید شما به شدت کاهش می یابد. همچنین شایان ذکر است که ابزارآلات می تواند تا 16 هفته و تولید هم تا 4 هفته به طول انجامد.

5- قالبسازی چرخشی

این نوع قالبسازی پلاستیکی که گاهی اوقات روتامولدینگ (rotomoulding) نیز نامیده می شود ، شامل قرار دادن رزین یا مایع در داخل قالب و سپس چرخاندن آن با سرعت زیاد است. سپس مایع به طور یکنواخت تمام سطح قالب را می پوشاند تا یک قسمت توخالی با ضخامت در تمامی دیواره ها ایجاد شود. پس از سرد شدن قالب و پلاستیک مایع با شکل جدید خود ، سپس از قالب خارج می شود. روش قالبسازی چرخشی از نظر مواد بسیار کارآمد است و مقدار کمی از مواد را هدر می دهد که باعث صرفه اقتصادی و سازگار با محیط زیست می شود.

موارد استفاده رایج برای قالبسازی چرخشی

متداول ترین کاربرد روش قالبسازی چرخشی برای قطعات بزرگ و توخالی است. این قطعات شامل قطعات خودرو ، سطل زباله ، کایاک ، مخروط جاده ، خانه حیوانات خانگی و مخازن ذخیره می باشد. قالبهای مورد استفاده در قالبهای چرخشی بسیار پیچیده هستند تا محصولات قابل تغییر باشند. این موارد می تواند مانند درج ها و منحنی های خاص و همچنین آرم ها و شکاف ها را شامل شود. این ها را می توان در قالب قرار داد تا محصول نهایی تغییر کند. هزینه ابزارآلات با قالب چرخشی کمتر از سایر روش ها مانند قالب گیری تزریقی است. این امر باعث می شود هزینه های راه اندازی قالب گیری کمتر و هزینه های تولید کم حجم ، مؤثرتر واقع شود.

پیشنهاد وبلاگ قالبسازی پارسا:

هم چنین بخوانید مقاله : ” درباره قالبسازی بیشتر بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.