قالبسازی

حقیقت سنگین در قالبسازی تزریق پلاستیک

حقیقت سنگین قالبسازی/ قالبسازی پارسا

فرایند ساخت قالبسازی تزریق پلاستیک  پیچیدگی و جذابیت خاصی دارد که ما در این مقاله به طور مختصر این فرایند را توضیح خواهیم داد .

کمتر از 5 دقیقه زمان مطالعه 

سیصد و بیست کیلوگرم از فولاد ضد زنگ سخت شده، وزن متوسط ​​قالب تزریق پلاستیک است. برخی از آنها می توانند بیش از یک تن وزن داشته باشند برخی از آنها فقط چند ده کیلوگرم که به روش های گوناگونی خرد و قطعه قطعه می شوند.

چگونه می توانید این قطعه عظیم فلز را برای تولید قطعات پلاستیکی پیچیده بدست آورید؟

در اینجاست که کاربرد دستگاه های CNC EDM برای ایجاد پایه حفره های قالب مشخص می شود.

کار دقیق روی حفره ها تنها بخشی از معادله است. همچنین این ابزار باید دارای دریچه ای باشد تا جریان  مناسب مواد مذاب پلاستیک و منافذ را برای جلوگیری از فرار گاز و هوا فراهم کند. بدون قرار دادن مناسب این ویژگی های کلیدی ، انواع قسمت ها در معرض خطر خواهند بود.

برای ساخت قطعه قالبسازی تزریق پلاستیک با کیفیت بالا عوامل زیر نقش دارند:

  • طراحی قطعه
  • ساخت ابزار
  • انتخاب و ساخت مواد

هر بخش از قالب تزریق پلاستیک شامل مراحلی در چرخه تولید است که  با نمودارهایی مؤثر در روند طراحی و تولید قالبسازی تزریق پلاستیک همراه می باشد.

برای تولید قطعات دقیق قالبسازی با هزینه کم، بخش طراحی باید با حداکثر توان کار کند و قالب ریزی و تزریق پلاستیک هم با حجم بالا و طراحی مناسب باشد. عدم طراحی مناسب و بروز خطا و اشتباه ممکن است هزینه های زیادی را به بار بیاورد و عناصر اصلی طراحی استاندارد بالا را زیر سؤال برد.  برای عملکرد صحیح قالبسازی پلاستیک در طراحی قطعات، حتما باید مواردی همچون ضخامت دیواره ، طراحی دنده ، انتقال گوشه ، خطوط جوش و قرار دادن دروازه  و منافذ مناسب مد نظر قرار گیرد .

ضخامت دیواره

حفظ ضخامت یکنواخت دیواره در طراحی قطعه ، بسیاری از نقایصی را که می تواند در زمان ساخت ایجاد می شود را برطرف کند. پلاستیک وقتی ذوب شود ، در مناطقی که کمترین مقاومت را دارند ریخته می شود. در قالبسازی تزریق پلاستیک اگر دو قسمت دیواره ضخیم و  نازک باشد ، در محل قرارگیری دروازه ، ذوب ابتدا به مناطق ضخیم دیواره می ریزد. نواحی نازک ممکن است به درستی بسته بندی نشوند. علاوه بر این ، نواحی ضخیم تر تمایل به سرد شدن دارند و ممکن است در معرض خلا یا نقص در غرق شدن قرار بگیرند.

اگر در طراحی قطعه ضخامت دیواره ثابت نباشد ، مواردی وجود دارد که می تواند برای جلوگیری از نامناسب پر شدن قطعه در حین قالبسازی آن را انجام دهید. می توانید حفره را طوری طراحی کنید که مناطق ضخیم تر به آرامی به مناطق نازک تر منتقل  شوند. در قالب سازی تزریق پلاستیک قرار دادن دروازه می تواند با اطمینان کامل به پر شدن حفره کمک کند. با این حال ، بهتر است که یک دیوار یکنواخت داشته باشید.

 

برای اشنایی بیشتر با تاریخچه قالبسازی همراه ما باشید

طراحی دنده در قالب سازی تزریق پلاستیک

دنده ها برای تقویت یک قطعه استفاده می شوند. آنها مانند تکیه گاه های پرنده ، از دیوارها و سایر اجزای بعدی در یک طرح پشتیبانی می کنند. البته به ماده استفاده شده هم بستگی دارد. باید بین 50 تا 70 درصد ضخامت دیواره باشد. عرض بیشتر ممکن است باعث غرق شدن آن شود.

برای جلوگیری از این مشکل ، یک طراح قالب در قالبسازی می تواند برخی از مواد را حذف کند تا از کوچک شدن آنها بهره گیرد. بنابراین، دنده ها توان زیاد بلند و یا نازک بودن را ندارند. اندازه های ارتفاع معمولاً بیش از 3 برابر ضخامت دیواره نیست. گوشه ها باید شامل پیش نویس شعاع و ارتفاع (5/0 تا 5/1 درجه) باشد. این زاویه پیش نویس اجازه می دهد تا قطعه از قالب خارج شود.

حقیقت سنگین در قالبسازی تزریق پلاستیک قالبسازی پارسا

انتقال گوشه و خطوط جوش

مواد مذاب پلاستیک، کمترین مقاومت جریان را دارا هستند. گوشه های تیز یا تغییرات زاویه مانع این جریان می شوند. در حین قالبسازی پلاستیک این هندسه های ناگهانی می تواند باعث پر نشدن یا عدم بسته بندی مناسب حفره شود و در نتیجه قطعه ای با نقص تولید شود. انتقال صاف در فرایند قالبسازی تزریق پلاستیک بسیار مهم و ضروری می باشند. در مقابل گوشه ها باید یک زاویه منحنی داشته باشند. شعاع باید از داخل و خارج دیوار سازگار باشد و ضخامت یکنواختی ایجاد کند. با استفاده از این طرح ، مواد می توانند در سراسر حفره جریان داشته باشند و حرکت کنند.

در خطوط جوشکاری تمام قطعات قالبسازی از خطوط جوش برخوردارند. تنها راه حل آنها طراحی ابزار است طوری که یکپارچگی قطعه را به خطر نیندازند. قطعه و ابزار را می توان با هندسه های مختلف ، ضخامت دیواره و دروازه استراتژیک ساخت و جوش را در موقعیتی قرار داد که با عملکرد قطعه تداخل نداشته باشد. در قالبسازی تزریق پلاستیک جوش ها وقتی تشکیل می شوند که دو جریان مواد به هم نزدیک شوند. این مقطع اغلب دارای مشکلات زیبایی ظاهر و ساختار است. در واقع، ملاحظات مربوط به خط جوش یکی از مهمترین مواردی است که سازندگان تزریق پلاستیک با آن روبرو هستند. شبیه ساز جریان، با کمک رایانه می تواند به طراحان در تعیین قرارگیری محل دقیق جوشکاری، کمک کند.

حقیقت قالبسازی/ قالب سازی پارسا

4 thoughts on “حقیقت سنگین در قالبسازی تزریق پلاستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.