قالبسازی

فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک و مراحل آن

قالبسازی تزریق پلاستیک پارسا

فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک به دلایل زیادی مورد توجه و استقبال اکثریت تولیدکنندگان است . قالبسازی تزریق پلاستیک همچنان به عنوان صنعت در حال پیشرفت شناخته می شود و به یک سرمایه گذاری بزرگ برای کارآفرینان موفق تبدیل شده است . این موضوع برای کسانی که در بخش توسعه محصولات مصرفی مشغول فعالیتند ، بسیار ارزشمند است ، زیرا پلاستیک جزء اصلی بسیاری از محصولات مصرفی و محصولات مورد استفاده روزانه ما شده است و قالب تزریق هم یکی از بهترین روش های تولید پلاستیک است. بیایید در این مقاله از وبلاگ قالبسازی پارسا نگاهی سریع به سه مرحله اصلی فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک بیندازیم و با نحوه ساخت آنها بیشتر آشنا شویم.

مراحل فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک

مرحله 1 : طراحی محصول

طراحی یکی از مهم ترین جنبه های فرآیند تولید محصول، محسوب می شود زیرا این اولین مرحله برای جلوگیری از اشتباهات جبران ناپذیر بعدی است. البته مهم است که در ابتدا خوب یا غیر مناسب بودن ایده تعیین شود ، اهداف زیادی برای طراحی وجود دارد: عملکرد ، زیبایی ، قابلیت تولید ، مونتاژ و غیره که یک تولیدکننده باید همه این اهداف را در نظر بگیرد.
طراحی مناسب طرحی است که اهداف مورد نیاز را در سطح رضایت بخشی به انجام می رساند ، اما برای رسیدن به آن ممکن است به خلاقیت زیادی نیاز باشد. طراحی محصول اغلب به وسیله نرم افزارهای طراحی CAD به کمک کامپیوتر ، مانند نرم افزار SolidWorks انجام می گیرد. مهارت در نرم افزار CAD بسیار ضروری است زیرا امکان تکرار سریع تر و نمونه سازی دقیق تر در صورت لزوم را فراهم می آورد.
برخی از روش های خاص برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه در طول فرآیند طراحی محصول ، برنامه ریزی برای ضخامت یکنواخت دیواره ها در صورت امکان و یا گوشه های 90 درجه یا کمتر ، و انتقال تدریجی از ضخامتی به ضخامت دیگر در مواقعی است که تغییرات ضخامت اجتناب ناپذیر است .
یک تیم ماهر از مهندسین طراحی قادر به تحول فکری ، طراحی و بهبود راه حل های مختلف برای عملی سازی پیچیدگی های متعدد در یک پروژه خاص هستند.

 

قالبسازی تزریق پلاستیک پارسا

مرحله 2: طراحی قالب

در فرآیند قالب تزریق پلاستیک پس از آزمایش های طراحی ظاهری و رسیدن به ظاهری مشخص برای تولید بیشتر ، قالب موردنظر باید جهت تولید قالب تزریق پلاستیک طراحی شود. قالب ها معمولاً از این نوع فلزات ساخته می شوند:

فولاد سخت شده:

معمولاً گران ترین و مداوم ترین ماده ای است که برای قالب استفاده می شود و این اصل فولاد سخت شده را به انتخاب مواد با کیفیتی برای محصولاتی تبدیل می کند که صدها هزار محصول دیگر هم از درون آن تولید می شود.
فولاد از پیش سخت شده: به اندازه فولاد سخت شده دوام نمی آورد و تولید آن هزینه کمتری دارد.

آلومینیوم:

بیشتر برای “نمونه اولیه ابزار” زمانی استفاده می شود که تعداد کمی قطعات برای آزمایش مورد نیاز باشد. هنگامی که قطعات تزریق شده از این ابزار آزمایش و تأیید می شوند ، سپس یک ابزار تولید فولاد چند حفره تولید می گردد. هزاران قطعه را می توان از این ابزار آلومینیومی تهیه کرد ، اما معمولاً از آن برای قطعات کمتری استفاده می شود.

برلیوم-آلیاژ مس:

از این آلیاژ معمولاً در قسمتی از قالب که نیاز به حذف سریع حرارت دارد یا جایی که گرمای مقطعی متمرکز است استفاده می شود.
درست مانند طراحی کلی محصول ، در طراحی قالب نیز برای جلوگیری از نقص در فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک ، باید اصولی را رعایت کرد و طراحی ضعیف قالب می تواند منجر به یک اشتباه پرهزینه شود. در ادامه به بررسی برخی از این اشتباهات طراحی می پردازیم:
گیت ها منافذی در قالب هستند که از طریق آن ترموستات یا مواد ترموپلاستیک تزریق می شوند و در طراحی آن ها باید دقت بسیاری کرد که اگر به درستی قرار نگیرند، این گیت های نامناسب یا با اندازه نامناسب ، هر کدام بقایای اسکار و زدگی بر جای می‌گذارند و می‌توانند مشکلات ظاهری یا عملکردی ایجاد کنند.
تعداد درست قطعات مورد نیاز و همچنین نوع مواد ساخت به چگونگی و مواد ایجاد کننده قالب کمک می کند و از خطاهای احتمالی جلوگیری به عمل می آورد.

مرحله نهایی فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک : دستیابی به تولید نهایی

هنگامی که یک محصول به درستی طراحی ، تأیید و قالب سازی می شود ، زمان شروع تولید واقعی فرا می رسد که در بخش اصول فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک اهمیت دوچندانی پیدا می کند .
ترموستات یا مواد ترموپلاستیک به شکل دانه ای از طریق قیف در بشکه گرمایش تغذیه می شوند. پلاستیک تا دمای از پیش تعیین شده گرم می شود و توسط یک پیچ بزرگ از طریق دروازه ها وارد قالب می گردد. پس از پر شدن قالب ، پیچ برای اعمال فشار مناسب برای مدت زمان خنک کننده معین شده ، در محل خود باقی می ماند. پس از رسیدن به این نقطه ، پیچ که باز می شود ، قالب هم باز شده و خارج می گردد. گیت ها یا به طور خودکار بریده یا به صورت دستی حذف می شوند. این رویه بارها و بارها تکرار می شود و می تواند برای ایجاد صدها هزار قطعه در مدت زمان نسبتاً کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد.

2 thoughts on “فرآیند قالبسازی تزریق پلاستیک و مراحل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.