قالبسازی

مصارف و مواد قالبسازی چرخشی

مصارف و مواد قالبسازی چرخشی

در مقاله “قالبسازی چرخشی چیست” با این روش قالبسازی و مزایای آن آشنا شدیم . در مقاله پیش رو نیز قصد داریم شما را با مصارف و مواد قالبسازی چرخشی آشنا کنیم .
در واقع قالبسازی چرخشی از یک روش تولید که توسط بسیاری به عنوان یک هنر سیاه تلقی می شود، به یک فرآیند پیچیده برای ایجاد محصولات با کیفیت بالا تبدیل شده است، که برخی از آنها با هیچ روش قالب سازی دیگری قابل ایجاد نیستند.
در ادامه با سری مقالات وبلاگ قالبسازی پارسا همراه باشید.

پیشنهاد مجله قالبسازی پارسا:

هم چنین بخوانید: مقاله ” قالبسازی چرخشی چیست؟”

مصارف قالبسازی چرخشی

فناوری قالبسازی چرخشی می تواند طیف قابل توجهی از محصولات را تولید کند. هزاران محصول وجود دارد که با این فناوری در بخش‌های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند . حوزه های کلیدی مصارف قالبسازی چرخشی عبارتند از :

  • مخازن و تانکر های ذخیره آب و مواد شیمیایی تا 50000 لیتر
  •  محصولات جابجایی مواد مانند ظروف، جعبه ها ، پالت ها و ماهی های عایق شده و جعبه های خنک کننده.
  • محصولات زیست محیطی شامل : سطل زباله ، مخروط جاده، بولارد ، جداکننده ترافیک و علائم راهنمایی.
  •  شناورها ، شناورها و پانتون ها .
  •  محصولات خودرویی مانند گلگیر کامیون، کانال کشی، مخازن سوخت دیزل ، جعبه ابزار و داشبورد تراکتور.
  •  کایاک، کانو و قایق
  •  محصولات برای فضاهای باز مانند گلدان های باغبانی، ته آب و مبلمان.
  •  انواع اسباب بازی و وسایل بازی کودکان .

علاوه بر این مصارف قالبسازی چرخشی که بیان شد ، پیشرفت های بسیاری نیز در زمینه تقاضای اقلام نوآورانه حاصل شده است که از جمله آن ها می توان به انواع اشیاء هنری و تزئینی ، نورپردازی و محصولات دکوراسیون داخلی و خارجی اشاره کرد.

مواد قالب سازی چرخشی

مصارف و مواد قالبسازی چرخشی دو مقوله مهم اند که هرکدام باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند .  پس از شناخت کاربردهای قالبسازی چرخشی  در ادامه به مواد موردنیاز این نوع قالبسازی می پردازیم .

طراحان و قالبسازان محدودیت‌ها را کنار می‌زنند و برای پاسخگویی به برنامه‌های چالش‌برانگیزتر، مواد متنوع‌تری را طلب می‌کنند . از آنجایی که این فرآیند مستلزم آن است که ماده در مقایسه با سایر فرآیندها مانند قالبسازی تزریقی و دمشی در معرض چرخه‌های حرارتی بسیار طولانی‌تری قرار گیرد، مواد قالب‌ چرخشی به بسته‌های افزودنی تثبیت حرارتی پیشرفته‌تری نیاز دارند تا از اکسید شدن و تجزیه خواص مواد جلوگیری شود . به این دلایل و به دلیل حجم کمتری که در سراسر جهان برای فرآیند قالبسازی چرخشی استفاده می‌شود، مواد موجود در دسترس تامین‌کنندگان ترموپلاستیک محدود هستند.
پلی الفین بزرگترین گروه ترموپلاستیک ها هستند و اغلب به عنوان رزین های کالایی شناخته می شوند. اینها عمدتاً از گریدهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن تشکیل شده اند. اصطلاح پلی اولفین به معنای “نفت مانند” است و به حالت روغنی یا مومی این مواد اشاره دارد. این مواد به دلیل هزینه کم و انواع گسترده ای که در بر دارند بسیار محبوب و شناخته شده هستند.

مواد رایج در قالب سازی چرخشی

مواد بسیاری در این نوع قالبسازی به کار می رود که معروف ترین مواد قالبسازی چرخشی شامل موارد زیر می باشد :

1- پلی اتیلن (PE):

رایج ترین ماده مورد استفاده در قالبسازی چرخشی پلی اتیلن (PE) است که به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود و شامل موارد زیر می باشد .

1-1-پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE)

پرکاربردترین پلی اتیلن از گروه پلی اتیلن روتو است و طیف گسترده ای از درجه های سختی کم تا متوسط را برای کاربردهای متعدد پوشش می دهد. بیشتر گریدهایی که برای قالب گیری چرخشی استفاده می شوند در این دسته قرار می گیرند.

1-2-پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

برای محصولاتی که نیاز به استحکام بالا، سختی سطح و مقاومت شیمیایی زیاد دارند استفاده می شود و مناسب برای مخازن بزرگ یا محصولات دارای عملکرد مناسب می باشد .

1-3- پلی اتیلن متقاطع (XLPE)

یک ماده پلاستیکی است که در طی فرآیند قالبسازی با اتصال عرضی مولکول های پلاستیک به طور قابل توجهی استحکام می یابد. برخی از مزایای استفاده از این نوع پلی اتیلن برای محصولات شما عبارتند از: افزایش مقاومت در برابر ضربه، استحکام بالا ، انعطاف پذیری مناسب و پایداری در دماهای سرد و …

1-4- ساخت پلی اتیلن (PE)

در طول ساخت پلی اتیلن (PE) می توان از انواع کاتالیزورها و کومونومرها استفاده کرد که بر روی خواص پلی اتیلن نیز تأثیر می گذارند. برخی از انواع کاتالیزورها و کومونومرها عبارتند از:

بوتن: جزء پرکاربردترین هاست و دارای هزینه کم ، خواص مکانیکی خوب و موارد استفاده بسیار می باشد.

هگزن: در گذشته بیشتر مورد استفاده بوده است و نسبت به درجات بوتن از مواد کیفی تر و با خواص مکانیکی برتر و ایده آل تری در محصولات مکانیکی برخوردار است .
اکتن: اخیراً به دلیل هزینه‌های تجاری، محصولات با کیفیت های پایین تر از این کومونومر تولید و جایگزین انواع هگزن می‌شود.

2- سایر مواد موجودی که در قالبسازی چرخشی از آن ها استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد.

2-1- پلی پروپیلن (PP)
2-2- نایلون (PA)
2-3- پلی کربنات (PC)
2-4- پلاستومر
2-5- الاستومر ترموپلاستیک (TPE)
2-6- پلی وینیل کلرید پلاستیکی (PVC)
2-7- پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)
2-8- روتولینینگ
2-9- فوم
3- و سایر مواد افزودنی دیگر

در این مقاله برخی از مهم ترین مصارف و مواد قالبسازی چرخشی را برای شما مخاطبان قالبسازی پارسا برشمردیم تا علاوه بر آشنایی با این نوع قالب سازی با کارکردهای آن نیز بیشتر آشنا شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.