قالبسازی

قالبسازی پلاستیک و تاثیر آن در صنعت امروزی

قالب پلاستیک قالبسازی پارسا
قالب پلاستیک و تاثیر آن در صنعت قالبسازی پارسا

در قالبسازی پلاستیک از فرایندها و ابزارهای مختلفی استفاده می شود که تاثیر زیادی را در صنعت ایفا می کند. ما در ادامه این موضوع شما را به مطالعه این مقاله دعوت می نماییم .

زمان مطالعه کمتر از 5 دقیقه

قالبسازی پلاستیک در صنعت رشد بسیار زیادی داشته است.  امروزه مقدار استفاده از قطعات پلاستیکی و دستگاه های لازم در قالب سازی پلاستیک بسیار گسترش یافته است .

با استفاده از این نوع قالبسازی، تولید و طراحی چندین قطعه در بخش های گوناگون صنعتی به راحتی امکان پذیر است. برای تولید قطعات مختلف دستگاه و ابزارآلات از قالب های صنعتی استفاده می‌شود. تولید قطعه با استفاده از قالب در قالبسازی یکی از قدیمی ترین روش های تولید است.

از گذشته ریخته گری و قالبسازی در تولید قطعات و ابزارها مرسوم بوده است . امروزه به دلیل استفاده زیاد از قطعات پلاستـیکی در ابزارها ، وسایل و حتی درخودروها ، برای تولید قطعات پلاستیکی از فرایند قالبسازی استفاده می‌شود. تولید قطعات پلاستیکی باعث می‌شود که قطعات در کوتاه ترین زمان ممکن طراحی و تولید شوند . امروزه از انواع قالب های صنعتی استفاده می‌شود و قالب های ریخته گری ، قالب برش و قالب تزریق پلاستیک را می توان به عنوان پرکاربردترین روش های قالبسازی در صنعت معرفی کرد .

یکی دیگر از روشهای قالب پلاستیک استفاده از قالبسازی تـزریق پلاستیک است که به عنوان محبوب ترین و ارزان ترین روش های قالبسازی شناخته می شود . امروزه قطعات پلاستیکی در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند و ساخت آن ها هم بسیار نازک است که مورد توجه عموم قرار گرفته است .

قالبسازی پلاستیک در تولید قطعات پلاستیکی نازک ، با ضخامت های چند دهم میلی‌متر پیشرفت قابل توجهی داشته است .

تولید قالب های گوشی موبایل ، تلویزیون ، یخچال  و قطعات داخلی خودرو از مهمترین کاربرد های قالب سازی پلاستیک با قابلیت تولید و طراحی قطعات با ضخامت بسیار نازک است . یکی از مهمترین بخش هایی که صنعت قالبسازی توانسته در آن تحولی بزرگ ایجاد کند صنایع مربوط به تجهیزات پزشکی است .

تولید قطعات مخصوص سُرنگ ها و سرپوش ها  ، بخش های مختلف دندان پزشکی و جعبه های پزشکی از مهمترین دستاوردهای این صنعت است .

یکی از مهم ترین بخش هایی که باعث تحول در قالبسازی پلاستیک  شده، صنعت مربوط به اسباب بازی است . امروزه اسباب بازی ها در شکل ها و ابعاد گوناگون با استفاده از مواد پلاستیکی ساخته می شوند .

تولید قطعات اسباب بازی ها با استفاده از قالب سازی پلاستیک از سال 1930 شروع شد و رواج چشم گیری داشت. انواع مختلف اسباب بازی را می توان با روش های تزریق پلاستیک ایجاد کرد . اما یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش ها این است که پلاستیک مایع را به سمت قالب ارسال کرده و آن را به داخل قالب هدایت کنیم و سپس شکل قالب مورد نظر را به دست آوریم.

روش های قالبسازی پلاستیک  عبارت‌اند از :

  • قالب تزریق پلاستیک
  • قالب‌سازی ضربه
  • قالب‌سازی فشرده
  • قالب‌سازی الحاقی
  • قالب‌سازی گاز کمکی
  • قالب‌سازی چرخشی
  • قالب‌سازی فوم ساختاری
  • قالب‌سازی ترموفیلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.