قالبسازی

قالب پلاستیک چیست و چگونه طراحی می شود

قالب های پلاستیک، روش های پیچیده ای دارند که برای تولید آن ها دانش و تجربه حرف اول را می زند .

زمان مطالعه کمتر از 5 دقیقه

دستگاه تزریق پلاستیک

با استفاده از قالب پلاستیک اقدام به تولید و طراحی قطعات پلاستیکی می کنند. برای استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک باید ساخت قـالب پلاستیکی را شروع کرد. تولید نوع و مدل دستگاه می تواند با بقیه قالب ها متفاوت باشد. این روزها در دنیا از قالب های پلاستیکی، استفاده های فراوانی می شود که هرکدام می توانند یک قطعه را به راحتی تولید کنند.

معرفی ماشین تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قالب های پلاستیک

با رشد صنعت استفاده از قطعات پلاستیکی هم رو به فزونی یافت. این قطعات پلاستیکی با دستگاه ماشین تزریق پلاستیک ساخته و پرداخته می‌شوند. امروزه از دستگاه تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قطعات استفاده می‌شود. بهره برداری از این ماشین ها به شدت ارزان و مقرون به صرفه می باشد. دستگاه تـزریق پلاستیک نوعی دستگاه تزریق و ریخته گری پلاستیک است که در آن از قالب پلاستیک استفاده شده است.

برای تولید این قالب ها روش های گوناگونی وجود دارد. ساخت این نوع قالب ها به دقت بالایی نیاز دارند که برای تولید آن ها کسب دانش و تجربه بسیار مهم است . به دلیل اینکه قالب ها از پیچیدگی فراوانی برخوردار هستند و تولید قطعات پلاستیکی مرغوب منتج به قالبی مناسب می شود پس قسمت سخت این فرآیند طراحی قالب های پلاستیک است و این طراحی باید با دقت بالایی صورت پذیرد.

طراحی و ساخت قالب پلاستیکی

برای ساخت این نوع قالب ها در مرحله اول باید مدل قطعه پلاستیکی را طراحی کرد.

طراحی و تولید قالـب پلاسـتیک به انجام یک سری اصول سیستماتیک نیاز دارد که با استفاده از این اصول می‌توان بهترین قالب های پلاستیک را تولید و روانه بازار کرد.

جهت طراحی و ساخت قالب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • جنس قطعه پلاستیک
  • شکل هندسی قطعه پلاستیک
  • تعداد سوراخ ها
  • تعداد دریچه ها
  • اندازه قطعه
  • پیچیدگی قطعه
  • خمیدگی ها و قوس ها
  • تعداد تیراژ تولید قطعه
  • نوع دستگاه تزریق مورد استفاده

در تولید این نوع قالب باید مدل قطعه به صورت نرم افزاری طراحی شود و تمام قسمت های آن مورد بررسی و بازبینی بسیار دقیقی قرار گیرد . سپس بر اساس نوع قطعه ساخت قالب شروع می شود و قالب اولیه باید طراحی و در بخش نرم افزار پیاده سازی شود.

سپس باید تمامی قسمت های قالب با قطعه مختص خود هماهنگ شوند تا قالب ها  نسبت به قطعه مورد توزیع کم و کاستی نداشته باشند.

بعد از اتمام طراحی نرم افزاری باید شکل ظاهری و جنس بدنه قالب مشخص شود، سپس این مواد برای ساخت قالب ها مجاز می گردند. در هنگام ساخت قالب باید به صورت مداوم با طراح قالب در ارتباط بود تا قالبی که تولید شده به بهترین نحو ممکن آماده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.